Коментарі
Перегляди: 231
10 серпня 2024

Люди віддають перевагу політикам, які працюють на Перемогу

Високий рейтинг партії «Європейська Солідарність» значною мірою зумовлений активною волонтерською діяльністю її лідера Петра Порошенка. Фото із соцмереж

Оригінал статті Високий Замок

У силу форсмажорних обставин великої внутрішньої політики під час великої війни в Україні майже не спостерігається. Але наші громадяни все одно тією політикою живуть. Комусь із партійців віддають перевагу, покладають на них надію у майбутньому, а у комусь розчарувалися, списали з рахунків. З’являються нові кумири, а вчорашні терплять фіаско, опиняються в аутсайдерах. Дехто ж традиційно утримує високі позиції. Такий висновок можна зробити за результатами телефонного опитування, що його у травні провели, а на початку серпня оприлюднили Національний Демократичний інститут та Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Соціологи поцікавилися у респондентів: «Яким є сьогодні ваше ставлення до політичних партій»? — і для оцінки представили дев’ять з них. Варіантів відповідей було п’ять: позитивне, дуже позитивне, нейтральне, негативне, дуже негативне, негативне. Після аналізу цієї соціології у деяких політичних функціонерів, схоже, виростуть крила, а деякі почують для себе тривожний дзвінок…

Новачки на висоті, «ветерани» — в ауті

Підсумки цього опитування навряд чи сподобаються партії влади, якою нази­вають переможця минулих парламент­ських виборів — «Слугу народу». За по­казником довіри вона опинилася лише на шостій позиції. Позитивно ставляться до «слуг» лише 13% опитаних. Водночас 48% сприймають її діяльність негатив­но. А от лідером симпатій виявилася по­літична сила шоумена-волонтера Сергія Притули (якої насправді не існує! — два роки тому колишній телеведучий обіцяв, але так і не створив партію «24 серпня»). Свою підтримку віртуальній політсилі Притули висловили аж 28 відсотків рес­пондентів…

На другому місці за рівнем позитивно­го сприйняття — «Європейська Солідар­ність» Петра Порошенка (23%), на тре­тьому — «УДАР» Віталія Кличка (18%). На одній сходинці з ним несподівано опини­лася «Розумна сила» ексспікера парла­менту Дмитра Разумкова (теж 18%), за нею — «Голос» (13% ).

На політичних радарах продовжує сві­титися «Українська стратегія Гройсма­на». Дії політичної сили експрем'єра по­добаються 12% опитаних.

А от «Батьківщина» Юлії Тимошен­ко порівняно з попередніми політични­ми сезонами здала позиції. Цій політсилі симпатизують лише 9% опитаних. Вона займає передостаннє, восьме місце у партійному рейтингу.

А на самісінькому дні - колишня «Опо­зиційна платформа «За життя». Нині «пе­ревзута» проросійська політсила здобу­ла підтримку лише 4% респондентів з числа тих, хто живе в усіх регіонах Украї­ни, окрім тимчасово окупованих.

Варто звернути увагу і на вкрай висо­кий рівень негативного ставлення гро­мадян до політичних сил. У колишньої «ОПЗЖ» він зашкалює - 71%. До «Бать­ківщини» негативно ставляться 57%. Є над чим задуматися партійним кермани­чам…

Наскільки ці оцінки відповідають дій­сності, Високому Замку пркоментували експерти.

У нас традиційно немає довіри до партій

Олексій ГАРАНЬ, професор кафедри політології Національного універси­тету «Києво-Могилянська академія»

— Нічого не­сподіваного у цих цифрах не­має - українці загалом нега­тивно ставлять­ся до політич­них сил. На жаль, у нас не склалося з до­вірою до партій, безвідносно до їх назви. Тому більшість з них має доволі високий нега­тивний рейтинг. Винятком є «віртуальна» політична сила Притули, рівень позитиву і негативу до неї однаковий — 28%.

Фонд Сергія Притули закупив понад 100 гусеничних броньовиків

Успіх Притули у тому, що його волон­терський рух є доволі популярним. Це людина, яка працює на Перемогу. За Притулою немає великих скандальних іс­торій, які його компрометували б.

Але я не порівнював би це нинішнє ставлення громадян з їхніми електораль­ними симпатіями. Бо при такому дослі­дженні питання до респондентів фор­мулюватиметься інакше: якби вибори відбулися наступної неділі, як ви прого­лосували б? Тоді люди починають дума­ти, зважувати. І цифри будуть іншими. Хоча у випадку з Притулою його лідер­ство цілком можливе.

Загалом я вважаю, що під час воєн­ного стану неправильно виносити пи­тання такого штибу: за кого ви прого­лосували б? На початку війни соціологи домовилися не публікувати соціологіч­них даних — щоб не розколювати сус­пільство. Але іноді не дотримуються цих домовленостей, друкують якісь опосе­редковані дані на кшталт «довіряєте — не довіряєте»…

Щодо низьких показників «Слуги на­роду» у згаданому опитуванні. Очевид­но, рівень довіри до цієї партії менший, ніж до президента, з яким її асоціюють. Зараз важко прогнозувати долю цієї пар­тії. Адже невідомо: піде на вибори само­стійно чи під іншою назвою? А від цього багато залежить.

Останні новини з категорії Коментарі

Путін заплутався у своїх «червоних лініях» — Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко про те, чому змінилося сприйняття Заходом ядерних погроз Кремля, а дипломатія з позиції сили – єдиний спосіб вести політичний...
24 вересня 2024

Заборона Україні бити західною зброєю вглиб Росії видається неадекватною рівню інтенсивності бойових дій на полі бою – Марія Золкіна

Марія Золкіна прокоментувала 5 каналу, чи спрямовані останні удари по російських складах на те, щоб переконати американців дозволити удари в...
23 вересня 2024

«Потрібні унікальні політичні рішення» — Тарас Жовтенко про найбільшу проблему в стратегії партнерів й кілька сценаріїв закінчення війни

Тарас Жовтенко в інтерв'ю Radio NV розповів, чому США затягують з дозволом бити далекобійною зброєю по території РФ і як це пов’язано з баче...
20 вересня 2024

Про ставлення українців до переговорів та що може містити в собі «План Перемоги» Зеленського – Олексій Гарань

Олексій Гарань розповів на Радіо NV про ставлення українців до можливих переговорів, а також про те, що може лежати в основі «Плану Перемоги...
19 вересня 2024