Коментарі
Перегляди: 544
21 жовтня 2022

Російська пропаганда дуже сильна, особливо у країнах третього світу

Багатьом країнам світу в голови вбито російські наративи, що основна причина війни в Україні – розширення НАТО на Схід. Тому час від часу порушується питання про компроміс з Путіним. Останнім часом про нього знову заговорили. Де недопрацьовує Україна– розбиралося видання «Коментарі». Свої думки  з приводу цього висловив науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

Він розповів, що тільки-но повернувся з Гани та Нігерії, де був з делегацією від громадянського суспільства. І зі спілкування з представниками цих держав, зазначає він, випливало, як недопрацьовувала там Україна і як глибоко пустили коріння російські меседжі.

 "Крім мене у поїздці брали участь професор Київської школи економіки Олег Нів'євський, а також Тетяна Печончик – голова правління Центру прав людини ZMINA. Ми спілкувалися з різним колом людей – починаючи від фермерів, закінчуючи міністрами, парламентаріями, бізнесменами, навіть одним із двох основних кандидатів у президенти Нігерії. Виявилося, що Африка дуже вразлива до наслідків російсько-української війни. Ціни на продовольство, енергію, добрива зросли в кілька разів. Колосальна інфляція. І їм важливо, щоб ця війна припинилася якнайшвидше, – пояснює експерт. – Причому,  наголошуючи, що вони на боці України, африканці говорять про необхідність йти на компроміси з Росією – аби війна зупинилася якомога швидше".

Це, вважає професор, пов'язано з тим, що багато чого африканці не знають. І, коли їм пояснюєш, що це війна на знищення української нації, цитуєш, що казав Путін про українців, вони щиро дивуються. Адже їм у голови вбито російські наративи, що основна причина війни – розширення НАТО на Схід. Доводиться багато що пояснювати, запевняє Олексій Гарань. І, коли пояснюєш, вони розуміють.

 "Що стосується компромісів із Путіним, я наводив в Африці прості приклади. Якщо вашу країну бомбардують, частину вашої території захопили, вашій нації відмовляють у праві на існування – про що можна домовлятися? Ставлю також питання – чи хочуть вони повернути часи, коли були колонією у Британській імперії? Не хочуть. І визнають, що у нашій ситуації боролися б, як ми", – наголошує експерт.

За його словами, треба розуміти, що російська пропаганда дуже сильна, особливо у країнах третього світу. Це не лише Африка, а й Латинська Америка, Азія.

"Це пов'язано з тим, що вони асоціюють РФ із Радянським Союзом. Мовляв, той допомагав їм у боротьбі з колоніалізмом, тож Росія їм ближча. У їхньому уявленні вона бореться з "поганим Заходом". Наративи, насаджені ще КДБ, продовжують жити й досі. І тут, знову ж таки, доводиться багато на що розплющувати очі. Пояснюючи, що СРСР завжди переслідував свої інтереси, у тому числі вплутавшись у війну в Афганістані. І що нинішня Росія – зовсім не соціалістична держава, а олігархія, диктатура та імперіалізм у чистому вигляді", – зазначає Олексій Гарань.

Що СРСР, що РФ вкидали великі кошти на пропаганду, нагадує він. Використовуючи, зокрема, нафтові та газові ресурси для "прив'язки" до себе не просто окремих політиків, а й цілих країн. Так росіяни діяли у тій же Європі. А вже в країнах третього світу – тим паче.

"Як наслідок – лише половина держав Африки підтримали резолюцію Генасамблеї ООН із засудженням російської агресії проти України. А половина – утрималася. Якщо взяти ключові країни Азії, то та сама Індонезія – найбільша мусульманська країна у світі – під час голосувань в ООН підтримує Україну. А Індія – ні. У Латинській Америці Бразилія висловлює підтримку в ООН. Але у риториці бразильського керівництва залишаються спроби балансувань. Мовляв, ми нейтральні. Не хочемо ні з ким сваритись. А деякі країни (як та ж Індія) взагалі намагаються скористатися моментом, щоб купувати дешево російські енергоресурси та зброю", – пояснює професор.

Водночас,  вважає він, у міру того, як стають очевидними російські злочини, їх все складніше ігнорувати. І Україні обов'язково слід активізувати відповідну роботу із країнами третього світу.

"Багато наших тез знаходять розуміння, – запевняє Олексій Гарань. – Тим більше, що дедалі більше людей бачать, хто винен у війні (Росія) і до чого та призводить (страждає не лише Україна, а й увесь світ). Ще одна теза, яка знаходить розуміння в тих самих мусульманських країнах – це доля кримських татар. Вони про це мало знають. Не уявляють, як росіяни нищать цей корінний народ Криму. Про це слід говорити і в Африці, і в Азії. У тому числі в рамках запланованої поїздки делегації на кшталт нашої – до Індонезії".

Останні новини з категорії Коментарі

Путін заплутався у своїх «червоних лініях» — Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко про те, чому змінилося сприйняття Заходом ядерних погроз Кремля, а дипломатія з позиції сили – єдиний спосіб вести політичний...
24 вересня 2024

Заборона Україні бити західною зброєю вглиб Росії видається неадекватною рівню інтенсивності бойових дій на полі бою – Марія Золкіна

Марія Золкіна прокоментувала 5 каналу, чи спрямовані останні удари по російських складах на те, щоб переконати американців дозволити удари в...
23 вересня 2024

«Потрібні унікальні політичні рішення» — Тарас Жовтенко про найбільшу проблему в стратегії партнерів й кілька сценаріїв закінчення війни

Тарас Жовтенко в інтерв'ю Radio NV розповів, чому США затягують з дозволом бити далекобійною зброєю по території РФ і як це пов’язано з баче...
20 вересня 2024

Про ставлення українців до переговорів та що може містити в собі «План Перемоги» Зеленського – Олексій Гарань

Олексій Гарань розповів на Радіо NV про ставлення українців до можливих переговорів, а також про те, що може лежати в основі «Плану Перемоги...
19 вересня 2024