Коментарі
Перегляди: 865
10 листопада 2021

В Україні триває лагідна українізація, – Олексій Гарань

Українці вважають, що  української мови стає  дедалі більше  в публічному  просторі  України. Про це в коментарі телеканалу «UA: Перший», презентуючи дані загальноукраїнського опитування,  сказав (з 29:10 хв) професор політології  НаУКМА, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучерів Олексій Гарань.

Загалом по  Україні  збільшення частоти використання української мови помітили  59% громадян,  а на Сході країни ріст використання української відзначили 65%.

«Це може бути суб’єктивне враження людей, – зауважив Олексій Гарань, – але  це суттєво,  і тому це важливо».  

Науковець також відзначив, що більшість українців схвалює норму «мовного закону» про обслуговування українською при збереженні можливості обслуговування клієнтів іншими мовами на їхнє прохання. Є такі, що не схвалюють. Але є й категорія «байдужих», яких аналітик трактує  радше як позитивно налаштованих.  Байдужість, на його думку означає, що  люди достатньо толерантно ставляться до цієї норми, і вживання української мови для них не викликає дискомфорту.

«Тобто люди не те, що підтримують, але  мовчки погоджуються – ну, нехай буде, як буде, вже прийняли таку норму, нехай вона і буде», – пояснив Олексій Гарань.

Він нагадав, як ще за радянських часів  у Харкові чи ще десь на  півдні, коли там звучала  українська мова, наполегливо просили перейти на «общепонятний язик».  Сьогодні там показники щодо вживання української кращі, а серед молоді вони ще вищі.

Водночас, як зауважив Олексій Гарань, попри те, що у всіх видах поселень українська мова домінує як рідна, залишаються ще міста-мільйонники, де по Україні загалом  40% їхніх жителів вважають рідною мовою російську.  Найвищі цифри традиційно на Сході та Півдні країни.

«Якщо ми візьмемо міста-мільйонники сходу і півдня, тобто Харків, Дніпро  і  Одесу, то тут уже 55%  вважають, що їхня рідна мова російська. А  40% кажуть про те, що їхня рідна мова  українська», – прокоментував дані громадської думки професор політології НаУКМА.

Міста-мільйонники  все-таки залишаються таким собі русифікаторським пресом, але разом з тим цифри застосування української мови зростають і там,  акцентував науковець.

«Насправді  в Україні  триває лагідна українізація. Тому спокійно  – закони не є драконівськими , поступово,  особистим прикладом, не нагнітаючи пристрастей,  але поширюймо  українську мову!», – підсумував Олексій Гарань.

Останні новини з категорії Коментарі

Путін заплутався у своїх «червоних лініях» — Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко про те, чому змінилося сприйняття Заходом ядерних погроз Кремля, а дипломатія з позиції сили – єдиний спосіб вести політичний...
24 вересня 2024

Заборона Україні бити західною зброєю вглиб Росії видається неадекватною рівню інтенсивності бойових дій на полі бою – Марія Золкіна

Марія Золкіна прокоментувала 5 каналу, чи спрямовані останні удари по російських складах на те, щоб переконати американців дозволити удари в...
23 вересня 2024

«Потрібні унікальні політичні рішення» — Тарас Жовтенко про найбільшу проблему в стратегії партнерів й кілька сценаріїв закінчення війни

Тарас Жовтенко в інтерв'ю Radio NV розповів, чому США затягують з дозволом бити далекобійною зброєю по території РФ і як це пов’язано з баче...
20 вересня 2024

Про ставлення українців до переговорів та що може містити в собі «План Перемоги» Зеленського – Олексій Гарань

Олексій Гарань розповів на Радіо NV про ставлення українців до можливих переговорів, а також про те, що може лежати в основі «Плану Перемоги...
19 вересня 2024